Podstawy tworzenia stron internetowych. Web development w praktyce.

Jest to pierwszy artykuł serii tekstów o web developmencie – czyli tworzeniu stron internetowych. Czytając artykuły w tej serii dowiesz się tego jak można stworzyć i opublikować własną stronę internetową. Po pewnym czasie seria ta rozgałęzi się na oddzielną serię na temat WordPressa – jako najpopularniejszej platformy do tworzenia własnych stron www.

Jak zaistnieć w internecie

Jeżeli tu jesteś, to prawdopodobnie interesujesz się tematem obecności w sieci, a w szczególności tym jak można stworzyć i opublikować własną stronę internetową. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, to zastanówmy się jeszcze nad tym jakie są inne sposoby zaistnienia w internecie, bo jest ich zdecydowanie więcej. 

Internet przez ponad 40 lat rozwoju przeszedł długą drogę zarówno pod kątem swojej technologii i przepustowości, jak i firm, które na sieci oparły swoje biznesy. Dziś, jeżeli chcesz pojawić się w sieci masz wiele możliwości skorzystania z ofert niektórych z tych firm.

Obecność przez sieci społecznościowe

Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z szeroko definiowanych sieci społecznościowych. Wystarczy kilka kliknięć, aby utworzyć swój kanał na YouTube, swój profil na Linkedin, Twitterze, czy Facebooku. Ba, można też bez większego wysiłku stworzyć wizytówkę biznesu lokalnego w mapach Google i tam promować swoje usługi.

Oczywiście obecność w tego typu miejscach jest łatwa i szybka, ale ma swoje ograniczenia. Osoby publikujące tam treści w 100% zależą od tych serwisów i muszą albo mocno się postarać, aby być w nich widoczne (jak na przykład na YouTube) lub zapłacić za płatną promocję (jak na Facebooku czy Linkedin).

Płatne serwisy subskrypcyjne – kreatory stron www

Kolejną opcją jest skorzystanie z narzędzi dedykowanych do tworzenia i publikacji stron www, opartych na modelach subskrypcyjnych. Najczęściej otrzymujemy łatwe do skonfigurowania narzędzie, w którym bez wiedzy programistycznej możemy krok po kroku wybrać szablon, uzupełnić treści i jednym kliknięciem opublikować własną stronę.

Tego typu kreatorów stron jest mnóstwo, wystarczy wpisać w Google frazy “kreator stron www” i skorzystać z bezpłatnych okresów testowych, aby wybrać swój najulubieńszy. Przykładem takiego narzędzia jest Canva, która w ramach swoich narzędzi do projektowania grafiki ma też moduł do publikowania stron. Oto przykład takiej strony: https://mentiway.my.canva.site/mentoring.

W ten sam sposób można też stworzyć prosty sklep internetowy – tu przykładem kreatorów tego typu może być polski Shoper.

Oczywiście największą wadą tych serwisów jest konieczność ponoszenia miesięcznych kosztów subskrypcyjnych (od kilkudziesięciu złotych miesięcznie). Jednak dla osób bez wiedzy technicznej może być to ciekawa opcja na przetestowanie swojego pomysłu.

A może blog?

Opcją chyba trochę już zapomnianą, ale nadal dostępną jest możliwość stworzenia własnego bloga. Tu chyba najprostszym sposobem będzie skorzystanie z Googlowego narzędzia Blogger. Oto przykład prostego bloga stworzonego w 5 minut: https://webedukacja.blogspot.com/

Blogger ma sporo możliwości dostosowania wyglądu i szablonu. Można za jego pomocą stworzyć funkcjonalny serwis oparty o treści.

Własna strona www

Niemniej jednak, opcją najbardziej elastyczną – dającą najwięcej swobody i możliwości – jest stworzenie własnej strony www.

Posiadając własną stronę www jesteśmy właścicielami jej treści, kontrolujemy domenę i adres, mamy pewność, że nikt nagle nie zmieni zasad działania strony i nagle nie stracimy zbudowanej reputacji i widoczności. Nie musimy też ponosić kosztów za obsługę.

Oczywiście własna strona www ma też swoje wady, z których niewątpliwie największą jest konieczność posiadania wiedzy na temat stworzenia i zarządzania taką stroną lub ponoszenia kosztów za jej stworzenie. Na to jednak mam nadzieję zaradzić publikując takie artykuły jak ten i kolejne z tej serii.

Czego potrzebujemy żeby stworzyć i opublikować własną stronę internetową

W tym celu potrzebujemy czterech rzeczy:

  • Domeny
  • Serwera / hostingu
  • Oprogramowania strony
  • I samych treści (tekstów, produktów, zdjęć, etc.)

Każdy z tych punktów omówię w szczegółach w kolejnych artykułach. W tym miejscu dotknę jedynie tematu oprogramowania.

Opcje oprogramowania strony www

Aby strona internetowa działała, czyli prezentowała swoje treści, umożliwiała przeglądanie podstron, nawigację, wyświetlanie produktów, dokonanie zakupu oraz po prostu ładnie wyglądała konieczne jest jej oprogramowanie.

I tu jak zawsze znów mamy kilka możliwości. Dla kontrastu zajmijmy się dwiema najbardziej od siebie odległymi:

Własny kod strony www

Opcja pierwsza to napisanie własnego kodu. 

W uproszczeniu kod czy oprogramowanie strony składa się z dwóch elementów – tego co dzieje się na serwerze i tego co dzieje się już w przeglądarce. Tymi tematami będę zajmował się dalej w serii o web developmencie. Tu tylko na szybko:

  • Oprogramowanie na serwerze – to obejmuje wszystko co dzieje się jeszcze na serwerze – czyli poza komputerem i przeglądarką użytkownika, tu pojawiają się takie pojęcia jak baza danych, języki programowania (PHP, Node.js, Python), frameworki. Oprogramowanie strony robi różne obliczenia, daje możliwość zalogowania się użytkownikowi, pobranie danych (na przykład na temat produktów) z bazy, zarządzanie treścią itp.
  • To co dzieje się na przeglądarce użytkownika – to wszystko co trafia już do użytkowników i tam jest interpretowane przez przeglądarkę. Te elementy odpowiadają za to jak strona wygląda, jak prezentuje treści, jakie ma kolorki, style, grafiki. Tu też mogą dziać się rzeczy dynamiczne – różne animacje, przejścia. Mówiąc o tym temacie nie sposób uciec od takich pojęć jak HTML, CSS, JavaScript, frameworki front-endowe, itp.

Na temat programowania być może uruchomię w przyszłości kolejną serię. Na pewno po części poruszę te tematy również w serii na temat WordPressa.

Natomiast w serii na temat web developmentu poruszę głębiej tematy związane z samym HTMLem, stylami i JavaScriptem.

Gotowe systemy CMS

Druga opcja to skorzystanie z gotowych systemów do zarządzania treścią (Content Management Systems), czyli narzędzi, które mają przygotowane wiele mechanizmów działania strony – zarówno na poziomie oprogramowania, jak i tego co widać – co dzieje się w przeglądarce użytkownika. Tych systemów jest wiele, do różnych celów. Chyba najpopularniejszym jest WordPress, który osobiście wykorzystuję na niniejszej stronie i o którym opowiem w odrębnej serii.

Oprócz tego są też gotowe frameworki do sklepów www jak Woocommerce (rozszerzenie WordPressa) i wiele innych. 

Aby stworzyć swój pierwszy prosty serwis www w oparciu o WordPressa wystarczy trochę podstawowej wiedzy, którą mam nadzieję przekazać Ci w kolejnych artykułach. Jednak wiadomo, im bardziej zaawansowane potrzeby, tym potrzeba więcej wiedzy. Powstało więc wiele firm, które specjalizując się na przykład w WordPressie czy Woocommerce oferują swoje usługi tworzenia stron – właśnie w oparciu o te frameworki.

Przewiń na górę